Šk. rok 2010 / 2011

Šípky turnaj / Šípky majstrovstvá SR / Londýn / Exkurzia do Budapešti / Mladý účtovník / Euroscola 2011 / VIII. ŠVK / Basketbalový maratón / Súťaž v písaní na počítači / Ples OA / Business SchoolgamesKremnica / Prijatí študenti / Odborná učebňa

Turnaj v elektronických šípkach

Dňa 17. 6. 2011 sa v priestoroch posilňovne GAS uskutočnil turnaj v elektronických šípkach jednotlivcov.

Turnajasa zúčastnili: Beseda 1.OA, Mirek 1.OA, Naniaš 1.OA, Valica 1.OA, Murínová 1.A, Sečkár 1.A, Kocka 1.B, Donovalová Septima, Bertanová 3.B, Šorec Sexta.

Po vyraďovaní v pavúku 2x prehra a dosť sa po napínavom priebehu turnaja do boja o tretie miesto dostali Donovalová a Mirek a vo finále sa stretli Beseda a Bertanová. Chlapci, ináč účastníci celoslovenského kola, si víťazstvo obhájili. Na prvých troch miestach sa umiestnili:

1. Beseda
2. Bertanová
3. Mirek

Majstrovstvá Slovenskej republiky v elektronických šípkach žiakov stredných škôl

V dňoch 11 - 13.03.2011 sa v hoteli SATEL v Poprade uskutočnili Majstrovstvá Slovenska v elektronických šípkach. Program stredoškolských súťaží bol naplánovaný na 11.03.2011. Súťaže chlapcov sa zúčastnilo desať škôl / HA Humenné, HA a OA Brezno, SPŠCHaP Humenné, Gymnázium Brezno, SOŠ Prešov, SSUŠ Hodruša Hámre, SOŠ OaS Michalovce, Gymnázium Krupina, OA Košice, SOŠ OaS Dolný Kubín / v dvoch skupinách, kde sa družstvá stretli každý s každým. Hrala sa 501-tka na jeden leg až do samého konca, teda 16 zápasov. Zo skupiny postupovali štyri družstvá do play off. Úspech našich žiakov spočíva v tom, že sa im hned na prvý krát podarilo prebojovať na majstrovstvá Slovenska. Súťažili žiaci: Babiak, Augustín (4 G), Beseda, Mirek (1 O).

Londýn – britská metropola na Temži

Len asi 10% londýnskej populácie tvoria „skutoční“ Londýnčania. Zvyšných 90% sú prisťahovalci – Indovia, Arabi, Poliaci, Česi, Slováci a iní. Percento neanglickej populácie Londýna sa rozhodli zvýšiť aj Krupinčania.

V dňoch od 6. – 10. júna 2011 opustilo 57 žiakov Gymnázia A. Sládkoviča v Krupine spolu so 4 pedagógmi brány školy a zúčastnilo sa poznávacieho zájazdu v Londýne.

Vedúcou zájazdu bola Mgr. Adriana Korčoková, ktorá tento „výlet“ organizovala v spolupráci s CK Turancar. Ich spoločná práca dopadla výborne a výsledkom bol fantastický týždenný pobyt v hlavnom meste Veľkej Británie.

Z Krupiny sme vyrazili v pondelok ráno a v utorok sme sa už prechádzali po uliciach britskej metropoly. Bohatý program, ktorý bol pre nás pripravený, nám vytváral obraz o živote tohto mesta. Počas nášho pobytu sme navštívili najväčšie pamiatky Londýna.

Prvý deň sme si z autobusu prezreli štvrť City of London, ktorá je hlavným finančným centrom Spojeného kráľovstva. Pôvodnou dominantou tejto časti mesta bola Katedrála sv. Pavla, ktorá bola našou prvou zastávkou. Odtiaľ sme sa už pešo vybrali popri Temži k Tower Bridge. Sprievodkyňa nám povedala, že musíme mať šťastie, aby sa most otvoril, pretože v súčasnosti sa otvára len zriedka. Londýn však ocenil našu disciplinovanosť, bol k nám zhovievavý a otváranie mosta sme videli štyrikrát. Od Tower Bridge sme prešli k Tower of London, čo je bývalá väznica. Po návšteve Tower of London sme sa loďkou po Temži preplavili do Greenwichu, kde sme sa boli pozrieť na kráľovské observatórium, ktorým prechádza nultý poludník. Symbolicky sme si zastali jednou nohou na západnú a druhou na východnú pologuľu a hoci vyčerpaní, ale plní zážitkov sme odišli do nášho hotela.

Druhý deň bol menej náročný pre naše nohy, ale viac náročný pre naše fotoaparáty. Prečo spomínam fotoaparáty? Našou prvou zastávkou totiž bolo múzeum Madame Tussauds. V ňom sme sa všetci fotografovali s najslávnejšími osobnosťami sveta. Pomyselne sme sa tak mohli vrátiť v čase do obdobia Shakespeara, kráľa Henricha VIII., Veľkej francúzskej revolúcie alebo sme zažiarili na plátne súčasnej hereckej, hudobnej alebo politickej scény spolu s Tomom Cruisom, Britney Spears či Obamom. Myslím si, že práve toto múzeum bolo najatraktívnejším bodom nášho programu. Po ňom sme navštívili ešte Britské múzeum a deň sme zavŕšili nákupmi na Oxford Street.

Posledný deň nášho pobytu v Londýne bol opäť náročný najmä pre naše nohy. Príjemným tempom sme sa presúvali od Wellingtonovho oblúku k Buckinghamskému palácu, kde sme pozreli výmenu kráľovskej stráže. Odtiaľ sme prišli k Westminsterskému opátstvu, kde sa tento rok konala kráľovská svadba Wiliama a Kate. Popri britskom parlamente a známej veži „Big Ben“ sme prešli, myslím si, k druhému najatraktívnejšiemu bodu programu, obrovskému London Eye. Takmer všetci sme sa zúčastnili polhodinovej výhliadkovej jazdy na 135 m vysokom Londýnskom oku, odkiaľ sme ako na dlani videli celé mesto. Poslednou zastávkou bolo známe Trafalgar Square a Piccadilly Circus. Tu sme sa ešte na chvíľu zastavili kúpiť domov posledné darčeky, rozlúčili sme sa s Londýnom a vydali sme sa na spiatočnú cestu domov.

Počas celého týždňa nás našimi potulkami Londýnom sprevádzala veľmi milá a sympatická sprievodkyňa z Bratislavy – Ing. Mariana Hozlárová. Hneď po príchode do autobusu sa zodpovedne chopila svojej úlohy a porozprávala nám o histórii a geografii jednotlivých krajín, ktorými sme prechádzali. Neustále nás o všetkom informovala, rozprávala o pamiatkach, ktoré sme navštevovali. Pozitívom bolo, že nám neposkytovala len informácie, ktoré ponúka takmer každá brožúrka, ale zahrnula nás aj množstvom zaujímavostí. Jej práca počas celého týždňa bola úžasná, bolo vidieť, že to, čo robí, ju naozaj baví a že je v tom „doma“.

S. Johnson raz povedal: „Človek, ktorý je unavený Londýnom, je unavený životom.“ I napriek fyzickej únave, nikto z nás neodchádzal unavený londýnskym životom a jeho krásami. Hoci sme sa všetci tešili domov, každému z nás bolo v kútiku duše smutno, že opúšťame tak krásne mesto. Preto sme sa rozhodli ukradnúť si pre seba kúsok z neho v podobe pekných a nezabudnuteľných zážitkov.

Exkurzia do Budapešti

Dňa 28. apríla 2011 žiaci OA navštívili Budapešť. Prezreli si priestory najväčšieho stredoeurópskeho podmorského akvária, pamätihodnosti mesta, pevnosť Citadela, rybárku baštu a ostatné zaujímavé historické pamiatky.

Mladý účtovník

Dňa 14. apríla 2011 si najlepší účtovníci školy preverili vedomosti a zručnosti vo vedení účtovnej agendy pomocou ekonomického programu Omega v školskom kole súťaže Mladý účtovník. Najlepšie umiestnenie v kategórii 3. ročník získal Slavomír Didi, 2. miesto Veronika Benková a na 3. mieste sa umiestnila Lucia Risková. V kategórii 4. ročník najlepšou účtovníčkou je Zuzana Horváthová, ktorá školu reprezentovala aj na krajskom kole súťaže v Žiline. Druhá v poradí skončila Michaela Mozoľová a tretia Veronika Píšová.

Euroscola 2011

Medzi desiatimi víťazmi 6. ročníka súťaže Euroscola 2011 je aj Obchodná akadémia v Krupine, ktorá sa do súťaže prihlásila s projektom na tému „Klimatické zmeny a energetika“.

Za odmenu 24 študentov z Obchodnej akadémie spolu s profesorkami cestovalo do sídla Európskeho parlamentu do Štrasburgu. Spolu s našimi rovesníkmi z členských krajín EÚ sme dňa 11.3.2011 mali možnosť rokovať ako skutoční europoslanci.

V parlamente bol pre nás pripravený program v troch jazykoch – francúzskom, anglickom a nemeckom. Hneď ráno sme sa všetci stretli v zasadacej sále v budove Louisa Weissa, kde nás privítali zamestnanci Európskeho parlamentu a uviedli nás na miesta eurosposlancov. Našou úlohou nebolo len počúvať, ale sa aj aktívne zapájať do pripraveného programu. Každá krajina vybrala spomedzi seba 1 alebo 2 „speakrov“, ktorí predstavili svoju školu a krajinu. Nás reprezentovala študentka 3. ročníka Paulína Roziaková, ktorá predstavila našu školu a našu krajinu. Ďalšou časťou programu bola diskusia. Naše otázky sme mohli položiť zamestnancom parlamentu, ale aj poslancovi Martinovi Kastlerovi, ktorý zastupuje Nemecko. Popoludnie sme strávili prácou v skupinách. Najprv na nás čakala EUROGAME, vedomostná hra. Podmienkou bolo, že každý v tíme musel byť z inej krajiny. Zaujímavé na tejto hre bolo to, že každá otázka v teste bola v inom jazyku, spolu teda v 19 jazykoch. Po skončení hry sme sa stretli v pracovných skupinách v sálach výborov, do ktorých sme boli rozdelení. Diskutovali sme a vymieňali si svoje názory na témy - Miesto európskych hodnôt vo svete, 2011 Európsky rok dobrovoľníctva, Životné prostredia a obnoviteľné zdroje, Sloboda informácií a aktívne občianstvo, Demokracia a občianstvo a Budúcnosť Európy. Na záver dňa sme sa znovu všetci stretli v zasadacej sále, kde každá skupina odprezentovala svoje referáty vypracované v pracovných skupinách a odznela Európska hymna. Potom sme sa rozlúčili so svojimi zahraničnými kamarátmi a opustili priestory Európskeho parlamentu.

V Štrasburgu sme strávili 2 dni počas ktorých sme nespoznávali len Európsky parlament, v ktorom sme strávili 1 celý deň, ale aj historické pamiatky mesta, ktoré sme mohli obdivovať aj počas plavby loďou. Medzi najkrajšie patrili katedrála Notre-Dame de Strasbourg, Rohanský palác a štvrť La petite France , ktoré sú zapísané v UNESCO. Cestou späť sme sa zastavili v nemeckom mestečku Fusen, na hrade Neuschwainstein a v rakúskom mestečku Salzburg.

Paulínka Roziaková žiačka 3.OA

VIII. študentská vedecká konferencia

V piatok 8. apríla 2011 sa v krupinskom kine Kultúra uskutočnila už v poradí VIII. študentská vedecká konferencia. Organizovalo ju Gymnázium A. Sládkoviča v Krupine a pozvanie prijali aj školy, na ktorých s už podobnými podujatiami majú skúsenosti.

Z Gymnázia Ľ. Štúra vo Zvolene sa predstavil so svojou prácou o robotoch Ondrej Oravčok, zo ZŠ s MŠ v Dobrej Nive boli žiaci 9. ročníka, ktorí prezentovali dve práce. Prvá bola o planétach slnečnej sústavy a druhá pripomenula živelnú katastrofu v Japonsku. Ako nováčikovia vystúpili žiaci zo ZŠ s MŠ v Pliešovciach, s ktorými prišla bývalá učiteľka gymnázia Dr. Anna Macková, ktorá stála pri zrode tohto podujatia. Ich práca mala názov Od pážaťa k rytierovi, od slečny k dáme. Domáci študenti sa prezentovali s niektorými prácami, s ktorými boli úspešní v Stredoškolskej odbornej činnosti. Prácu o Facebooku – Paulíny Chobodovej a Evy Fekiačovej, s ktorou študentky zvíťazili v krajskom kole a postúpili do celoslovenského kola, ocenil aj primátor mesta a poslanec BBSK Ing. Radoslav Vazan. Ten je už pravidelným hosťom tohto podujatia a vždy príde s cenami pre práce, ktoré ho najviac zaujmú. Druhú jeho cenu dostali aj najmladší účastníci konferencie – žiaci z Pliešoviec. Záverečná prezentovaná práca bola vyvrcholením konferencie. V nej študenti Obchodnej akadémie v Krupine priblížili účastníkom svoje aktivity v súťaži Euroscola, svoj veľký úspech v nej a návštevu európskeho parlamentu v Štrasburgu.

Pozvanie na túto konferenciu prijali aj pani riaditeľky zo zúčastnených škôl – Dr. Eva Chylová, Dr. Mária Slosiariková a Mgr. Darina Sýkorová. Všetky tri boli pozvané v závere konferencie na pódium, aby sa podelili o svoje dojmy po zhliadnutí žiackych prezentácií.

Záverečné slovo patrilo už tradične riaditeľovi školy Mgr. Jánovi Slosiarikovi, ktorý vyzdvihol vysokú úroveň prác, poďakoval prezentujúcim žiakom a študentom, ale taktiež všetkým, ktorí sa podieľali na príprave tohto podujatia.

Po skončení konferencie sa uskutočnila recepcia, na ktorej si študenti, učitelia i hostia mohli porozprávať dojmy z konferencie.

Ing. Mária Šumichrastová

Dvanásťhodinový basketbalový maratón na Gymnáziu A. Sládkoviča v Krupine

Telocvičňa Gymnázia A. Sládkoviča v Krupine sa 12. marca 2011 v sobotu stane miestom športovej akcie, ktorá sa v tomto období každoročne usporadúva. Na dvanásťhodinovom basketbalovom maratóne sa pravidelne zúčastňujú súčasní aj bývalí žiaci a absolventi Gymnázia A. Sládkoviča a Obchodnej akadémie v Krupine.

Jeho začiatok bude o 7.30 hod. a proti sebe nastúpia modrí – súčasní žiaci posilnení o tých, ktorí ešte pred štyrmi rokmi boli žiaci školy a bieli – bývalí absolventi, ktorí sú už viac ako štyri roky nie žiakmi školy.

Veríme, že viacerí využijú nielen príležitosť zašportovať, ale aj sa stretnúť so svojimi spolužiakmi, ale i pedagógmi oboch škôl, ktorí určite nebudú na podujatí chýbať.

Tešíme sa na spoločné stretnutie.

Súťaž v písaní na počítači

Vo štvrtok 10. februára sa v Krupine konal 45. ročník krajského kola súťaže žiakov stredných škôl v spracovaní informácií na počítači (SIP). Na pôde obchodnej akadémie sa stretlo 33 najlepších súťažiacich z 10 stredných škôl banskobystrického kraja. Súťažilo sa v 2 súťažných disciplínach – písanie na počítači a úprava textu na počítači.

V písaní na počítači sa víťazkou stala Petra Slúková, žiačka 2. ročníka SOŠ –OA Zvolen, ktorá svojím vynikajúcim výkonom 412,5 úderov za minútu prekvapila ostatných. Druhé miesto obsadil žiak Hotelovej akadémie Brezno Andrej Homola a na treťom mieste sa umiestnila Kristína Kubinová z OA Banská Bystrica.

Víťazom v úprave textu na počítači sa stal Andrej Homola z Hotelovej akadémie Brezno, Na druhom mieste sa umiestnila Vladimíra Lichá z OA B. Bystrica a tretie miesto obsadila Marianna Beňová z SOŠ-OA Zvolen.

Krupinskú obchodnú akadémiu reprezentovali Matej Molnár, Andrejka Meľagová, Lucia Parničanová a Erika Mikušiaková. Dvaja z nich sa umiestnili na 16. a 17. mieste. Najlepší zo súťažiacich postúpia po výbere celoslovenskej súťažnej komisie do celoslovenského kola, ktoré bude v marci v Seredi.

Mgr. Trubínyová

Fotogaléria

Zabávali sa až do rána

Bolo mrazivé, nedeľné skoro ráno, keď sa poslední zábavychtiví študenti rozchádzali z 11. reprezentačného plesu Obchodnej akadémie a Gymnázia A. Sládkoviča v Krupine, ktorý sa konal 29. januára 2011 po prvýkrát v priestoroch hotela Slovan Club. Organizátormi boli študenti 3. ročníka obchodnej akadémie z cvičnej firmy CATY–CUKY s. r. o.

Ples tradične otvoril riaditeľ školy Mgr. Ján Slosiarik. Po prípitku a úvodnom valčíku sa rozprúdila zábava. Klasický tanec sa striedal s diskom a tak boli všetci spokojní. O tanečnú zábavu sa postaral DJ Klimko a program zabezpečili tanečníci klasických tancov z ĽŠ Modrý Kameň. O obdiv prítomných a väčšiu chuť do tanca sa postaral folklórny súbor Hont svojím rezkým, temperamentným vystúpením s ľudovými tancami. Slávnostným večerom nás sprevádzali moderátori plesu Martin Fekiač a Adriana Dendišová, ktorí organizovali aj losovanie bohatej tomboly. Veľké ďakujem patrí všetkým sponzorom plesu. Ochotne prispeli na hodnotné tombolové ceny, ktoré potešili víťazov.

O polnoci sa už tradične dekorovala kráľovná a kráľ plesu. Päťčlenná porota z radov študentov a profesorov mala ťažkú úlohu vybrať spomedzi toľkých plesajúcich tých “naj“. Tohtoročnou kráľovnou plesu sa stali študenti Karin Rerichová a Matúš Kohút. V tomto roku bola po prvýkrát udelená aj zvláštna cena „miss parket“ a stala sa ňou pani profesorka PaedDr. Anna Fedešová.

Príjemný večer a veselá nálada vládla po celú noc až do skorého rána.

Ing. Eva Fekiačová

Fotogaléria

BUSINESS SCHOOLGAMES na OA v Krupine 

Dňa 14. októbra 2010 prebehlo na OA školské kolo turnaja žiakov v súťaži Business Schoolgames Cieľom projektu je zážitkovou formou vzbudiť u študentov záujem o vzdelávanie, rozvíjať ich podnikateľské zručnosti a ekonomické myslenie.

Projekt Business Schoolgames pozostáva z dvoch častí:

1. Spoločenská hra Business Master

Spoločenská hra Business Master je moderná vzdelávacia pomôcka,vytvorená špeciálne pre potreby vyučovania ekonomických predmetov.

Hra Business Master je spojením princípov hier Monopoly a Milionár. Študenti zakladajú známe firmy (ako napr.: Procter & Gamble, Trenkwalder, IBM...), do ktorých investujú a vstupujú s nimi na burzu. To všetko je možné iba v prípade, ak má hráč dostatočné vedomosti: pred každým krokom (kúpa firmy, transformácia na s.r.o., či a.s.) musí správne zodpovedať otázky z učiva. Úspešnejší je ten, kto vie viac. Najväčším prínosom  pre študentov je, že vidia problém v súvislostiach reálneho sveta okolo seba a nielen v teoretickej rovine.

2. Turnaje

Aby bola hra pre študentov ešte zaujímavejšia, pravidelne sa organizujú turnaje. Najlepší študenti zo školského kola postupujú na celoslovenské finále. Víťazmi tohtoročného kola súťaže sa stali:

  1. Martin Dado
  2. Terézia Ďatková
  3. Radka Mäsiarová
  4. Patrik Lukáč
  5. Silvia Čiaková

Exkurzia do Kremnice

Dňa 23. septembra 2010 sa žiaci 1. a 2. ročníka zúčastnili na exkurzii v Kremnici. Mali možnosť oboznámiť sa s procesom razenia euro mincí v kremnickej mincovni. Zároveň si prezreli exponáty v Múzeu mincí a medailí, týkajúce sa vývoja peňazí a ťažby zlata v Kremnici. Exkurzia bola súčasťou vyučovacieho predmetu Manažment osobných financií, ktorý sa vyučuje ako povinný v 2. ročníku a je zameraný na rozšírenie vedomostí o bankových produktoch.

Počet žiakov v prvom ročníku OA v školskom roku 2010/2011

Na obchodnú akadémiu bolo prijatých 23 žiakov. Triednou učiteľkou v prvom ročníku bude Ing.Eva Fekiačová. Všetci žiaci sa budú vyučovať anglický jazyk ako prvý cudzí jazyk a v rámci druhého cudzieho jazyka budú rozdelení na dve skupiny podľa záujmu o nemecký alebo ruský jazyk.

Od septembra sa začalo e-learningové vyučovanie

V odbornej učebni, ktorá bola vybavená technikou z projektu, sa od septembra začalo e-learningové vyučovanie prostredníctvom internetového portálu e-ducation. Táto forma zvyšuje efektívnosť vyučovania, šetrí čas a v konečnom dôsledku uľahčuje štúdium žiakom.

Vyučujúci spracujú preberané učivo, vytvoria pre žiakov študijný materiál, ktorý vložia do pripravených modulov na internete. Žiaci tak majú kedykoľvek prístup k vyučovacím pomôckam a materiálom, ktoré im pripravia učitelia. Aj počas neprítomnosti v škole si môže žiak kedykoľvek preberané učivo naštudovať, vytlačiť poznámky, prípadne aj doma pozorne prezrieť prezentácie a študijné pomôcky, pomocou ktorých učiteľ na hodine dané učivo vysvetľoval. Ďalšou výhodou tejto formy vyučovania je možnosť zadávania testov a cvičení, ktoré žiak vypracuje priamo v programe a svoju úspešnosť si môže ihneď odkontrolovať podľa počtu dosiahnutých percent.